Aktuálně

14|15 BAŤŮV INSTITUT nabídne odpočinek od vánočního shonu

< zpět (Aktuálně)

Vánoce ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU budou bohaté. Sváteční atmosféru vykouzlí muzejní výstava, která představí ozdoby na stromeček od minulosti až po současnost. V muzeu, galerii i knihovně jsou připraveny nejrůznější tvořivé dílny nebo besedy pro děti i dospělé. Nebude chybět ani předvánoční rozjímání o knize Antonína Bajaji a kavárnou zazní řada koncertů. Sváteční atmosféru umocní i tradiční jarmark.

Vánočním jarmarkem ožije v sobotu 3. prosince hrad v Malenovicích. Na nádvoří hradu i v jeho okolí se představí tradiční řemeslníci a lidoví výrobci. V hájence bude k vidění výstava betlémů a obrazů malovaných na skle. Návštěvníci si budou moci pochutnat na teplých klobáskách a horkém svařáku.

Sobotní večer mohou milovníci dobré hudby zakončit v kavárně 14|15 BAŤOVA INSTITUTU koncertem ve stylu blues, folku a popu. Těšit se mohou na skvělou bluesovou formaci BLUES D´EFFECT, složenou ze zkušených muzikantů pod vedením kapelníka Aleše Fritschera. Večerem bude provázet mladá talentovaná zpěvačka, herečka a moderátorka Míša Rotterová. Na kytaru zahraje a zazpívá Tomáš Mikulec, finalista Česko zpívá 2016. Zazní písně vlastní i coververze známých a vánočních hitů. Další adventní podvečery se ponesou ve stylu dixielandu v podání kapely JAZZBOOK. Fanouškům folku zahraje kapela Stromy.

Jak se zdobily stromečky v minulém století a jak dnes, ukáže výstava Vánoční ozdoby – od minulosti do současnosti, kterou mohou lidé navštívit od 9. prosince do 29. ledna 2017 v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Výstava je založena na ukázkách zdobení stromečků různými typy ozdob. Jde především

o skleněné ozdoby z nabídky Galerie Mariette z Vizovic, doplněné ozdobami z 50. až 80. let 20. století ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. V sobotu 10. a 17. prosince jsou připraveny dílny s možností nechat si namalovat ozdobu podle vlastního přání od pracovníků Galerie Mariette. Tradičně jsou Vánoce spjaté také s betlémy, které zde budou zastoupeny muzejními exponáty z různých období a materiálů. Expozici doplní a ozvláštní také tradiční i moderní vánoční květinové vazby z dílny Květiny Katka z Otrokovic.

Předvánoční rozjímání o knize Antonína Bajaji NA KRÁSNÉ MODRÉ DŘEVNICI, nabízí v úterý 13. prosince Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně.  Knihu vydalo londýnské nakladatelství JANTAR PUBLISHING v překladu Davida Shorta pod názvem BURYING THE SEASON s podtitulem BLUE DŘEVNICE WALTZ. Součástí prezentace bude beseda o umění i úskalích překladu české literatury v zahraničí, především v anglicky mluvících zemích. Vzácnými hosty budou Jack Coling, zástupce Jantar Publishing a renomovaní překladatelé Gabriela a Andrew Oaklandovi. Předvánoční atmosféru umocní zpěvem a hrou na cimbál muzikantka, hudební skladatelka Zuzana Lapčíková.

Zavzpomínat na podobu Vánoc ve Zlíně a okolí před více než sty lety tak, jak ji zachytil František Bartoš, mohou milovníci starých časů během vánoční besedy s dílnou Staré zlínské vánoce, která se uskuteční 20. prosince. V dílně si každý může vyrobit tradiční dárek z jablka – ježka či svět.

V předsilvestrovské dílně 30. prosince si pak děti mohou vyrobit veselou masku na obličej nebo novoroční přání. Večer mohou návštěvníci zakončit v rytmu latinskoamerických tanců se SalsaZlín v kavárně budovy 15.

 

Kontakt:

Ing. Alena Babicová

PR manažerka

14|15 Baťův institut, příspěvková organizace

E | alena.babicova@14-15.cz

M|  +420736 505 513