Aktuálně

Do Zlína přijedou odborníci na elektronické služby knihoven

11. 05. 2017

< zpět (Program)

V polovině května se ve Zlíně uskuteční konference Elektronické služby knihoven. Pořadatelem je Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně společně s Knihovnou Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Čtvrtý ročník celorepublikové akce se uskuteční 16. a 17. května 2017 v prostorách 14|15 BAŤOVA INSTITUTU v budově 15, část programu bude hostit také univerzita a to v jedné ze svých nejnovějších budov U13, která je rovněž sídlem univerzitní knihovny a rektorátu.

Dvoudenní program je sestaven tak, aby si účastníci odnesli co nejvíce informací a vědomostí. „Letos začneme dvěma předkonferenčními workshopy, jeden se bude věnovat tvorbě kreativních kampaní pro podporu služeb knihoven, druhý se bude zabývat portálem Knihovny.cz,“ přiblížil Ing. Jan Kaňka, odborný garant konference a vedoucí útvaru odborných činností KKFBZ.

Po krátkém zahájení konference PhDr. Zdeňky Friedlové, ředitelky hostující instituce, budou následovat příspěvky na téma online služby, webové a mobilní aplikace, e-čtení, knihovní systémy, RFID a nadstavbové služby, marketing elektronických služeb a další.

Pozvání přijali a svými příspěvky konferenci obohatí profesionálové a guru ve svých oborech nejen z knihovnického prostředí. „Přijedou přednášející z Národní knihovny ČR, Moravské zemské knihovny v Brně, Národní technické knihovny v Praze, ze Slezské, Karlovy i Masarykovy univerzity, také z Knihovny Jiřího Mahena v Brně, Knihovny Kroměřížska a z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského. Vystoupí zástupce Citace.com PhDr. Martin Krčál a zahraniční host Jacek Lewinson,“ uvedl Kaňka.

PhDr. Vít Richter z Národní knihovny ČR se zamyslí nad možnostmi a mezemi služeb veřejných knihoven v digitálním prostředí. Doc. PhDr. Richard Papík, Ph.D., a Bc. Jan Závěšický z Univerzity Karlovy pohovoří o fenoménu čtení v době informační společnosti, roli knihoven, informační a digitální gramotnosti v novém čtenářství. Mgr. Světlana Hrabinová z Knihovny Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně posluchačům vysvětlí, proč by se knihovny měly zajímat o trendy v podobě mobilně optimalizovaných webů, a ukáže, jaké mají možnosti v poskytování mobilních služeb. Zároveň se zaměří na pozitivní příklady z praxe některých knihoven. O novinkách z oblasti e-knih promluví Ing. Jiří Pavlík z Ústřední knihovny Univerzity Karlovy.

Konference byla podpořena grantem Ministerstva kultury ČR, Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR, firmami Jacek Lewinson / Walter de Gruyter GmbH, Citace.com, s.r.o. a Cosmotron Bohemia s.r.o.

Více informací najdete na http://www.kfbz.cz/elektronicke-sluzby-knihoven-konference.

Ilustrační foto: archiv KKFBZ.

Kontakt:

Ing. Jan Kaňka
Vedoucí útvaru odborných činností
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, p. o.
T | 573 032 502
M | kanka@kfbz.cz

Ing. Ludmila Plačková
Projektová manažerka, komunikace s veřejností
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, p. o.
T | 573 032 505, 734 860 722
M | plackova@kfbz.cz

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
T | 573 032 120, 736 505 513
M | alena.babicova@14-15.cz