Aktuálně

Velikonoční jarmark na hradě v Malenovicích obohatí výstava malovaného nábytku

04. 04. 2017

< zpět (Program)

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně přichystalo pro návštěvníky Velikonoční jarmark na hradě Malenovice. Na nádvoří hradu i v jeho okolí se v sobotu 8. dubna představí tradiční řemeslníci, lidoví výrobci i drobní prodejci. V hájence začne sezónní výstava Malováno na dřevo, která ukáže tradiční venkovský malovaný nábytek a hodiny. S Velikonočním jarmarkem mají návštěvníci poslední možnost navštívit nádvoří hradu, než bude celý hradní areál zcela uzavřen před rekonstrukcí. Po dobu rekonstrukce zůstane hájenka lidem i nadále přístupná.

„Návštěvníci se mohou těšit na ukázky řemesel, stánky se zajímavým velikonočním sortimentem a otevřena bude také čajovna,“ přiblížila program Hana Čubanová z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Na jarmarku si lidé budou moci koupit keramiku, bižuterii, šité hračky, velikonoční a jiné dekorace, výrobky ze dřeva, medové a mrkvové dobroty, věci z patchworku a také muzejní publikace. Velikonoční jarmark se koná za každého počasí od 10 do 16 hodiny a vstup je pro návštěvníky zdarma.

Během jarmarku se v hájence ve 14 hodin uskuteční vernisáž celosezónní výstavy Malováno na dřevo. „Výstava představí soubor malovaného nábytku a malovaných hodin „švarcvaldek“,“ uvedla kurátorka výstavy PhDr. Alena Prudká z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Expozici budou tvořit předměty s originálními malovanými motivy, například truhly s florální, geometrickou i náboženskou malovanou výzdobou, šatní skříň s architektonickými a květinovými motivy či židle s ozdobně tvarovanými opěradly. „Pozornost si zaslouží i truhla s malovanými medailony Panny Marie a Jana Nepomuckého, která je kopií truhly vyrobené ve známé dílně lidových malířů Hánů z Blatnice pod sv. Antonínem, a také soubor interiérových hodin se zdobeným ciferníkem,“ doplnila kurátorka výstavy. Vystavené exponáty, především z 19. století, pocházejí ze sbírkového fondu Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Na panelech ve výstavě budou umístěny informativní texty, které se budou věnovat fenoménu malovaného nábytku a jeho místu v domácnostech. Drobné ikonografické doklady představí prostředí, v němž tyto předměty žily a sloužily. Odbornou konzervaci některých vystavených předmětů přiblíží muzejní konzervátoři. Výstava bude k vidění až do 29. října, kdy se také letošní sezóna na hájence uzavře.

Od dubna do června bude hájenka otevřena vždy o víkendu od 10.00 do 12.00 hodin a od 13.00 do 16.00 hodin. Ve všední dny mimo pondělí, kdy je zavírací den, budou vstupy jen pro objednané návštěvy.

Více informaci na www.14-15.cz nebo na www.muzeum-zlin.cz.

Kontakt:

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
T | 573 032 120, 736 505 513
M | alena.babicova@14-15.cz