Aktuálně

Muzeum luhačovického Zálesí připravilo výstavu s vůní kávy

05. 06. 2017

< zpět (Program)

Autorská výstava ze sbírky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s příznačným názvem „Je libo dobrou kávu?“ představí návštěvníkům historii kávy a kávových náhražek. Výstava bude slavnostně zahájena 8. června v 17 hodin a k vidění bude v Muzeu luhačovického Zálesí až do 12. listopadu 2017. K výstavě je připraven také zajímavý doprovodný program. Velkým lákadlem pro návštěvníky pak bude 11. června historický minifestival náhražkové kávy CAFÉ CALMA.

Výstava má historickou a botanickou část. Botanická část se zabývá nejrůznějšími druhy plodin, z nichž se vyráběly náhražky kávy a kávovinové směsi, ve výstavě bude k vidění více než 30 různých druhů. Z historického pohledu je výstava zaměřena na přípravu kávy a kávových náhražek v domácnosti, jejich úpravu a servírování. Představí náčiní k podomáckému pražení a vaření kávy, staré i moderní receptury, reklamy na náhražkové směsi a také způsoby svátečního stolování.

„V časech nedostatku či vysokých cen zrnkové kávy, zejména v období válek, se ze sušených, pražených a mletých obilek, semen, plodů a kořenů rostlin vařily nápoje podobné kávě. Jako náhražka kávy se v minulosti využíval ječmen, pšenice a žito, čekanka, žaludy či bukvice a řada dalších plodin. K nejoblíbenějším náhražkám kávy u nás patřila cikorka a melta. Cikorka se vyráběla ze sušeného praženého kořene čekanky. Používala se samostatně, nebo jako příměs do jiné kávoviny či kávy. Populární melta je vlastně cikorka obohacená obilovinami a cukrovou řepou,“ uvedla PhDr. Blanka Petráková, kurátorka výstavy a vedoucí Muzea luhačovického Zálesí.

V rámci doprovodného programu se na lázeňské kolonádě v Luhačovicích uskuteční historický minifestival náhražkové kávy CAFÉ CALMA, který ve spolupráci s muzeem pořádá Luhačovický okrašlovací spolek Calma. „Minifestival se koná v neděli 11. června od 14.00 do 17.00 hodin. Pro návštěvníky bude připravena pražírna kávy a u profesionálních baristů budou moci ochutnat a také zakoupit náhražkovou i kvalitní kávu včetně místních kávových specialit a pochutin,“ doplnila kurátorka výstavy.

pozvanka v pdf
Pozvánka v PDF

Kontakt:

PhDr. Blanka Petráková
vedoucí muzea
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně – Muzeum luhačovického Zálesí
T | 606 250 786
M | muzeum.luhacovice@seznam.cz

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
T | 573 032 120, 736 505 513
M | alena.babicova@14-15.cz