Aktuálně

Optické hračky, laterny magicy i promítačky z konce 20. století budou k vidění ve zlínském muzeu

02. 05. 2017

< zpět (Program)

„Kinematograf“ je název interaktivní výstavy historických promítacích přístrojů, která bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 25. června. Exponáty pochází ze soukromé sbírky Romana Prokeše, která zahrnuje desítky exponátů od optických hraček, přes promítací přístroje 19. století, až k promítačkám z konce 20. století. Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve čtvrtek 4. května v 17 hodin a již během vernisáže prožijí návštěvníci atmosféru prvních filmových projekcí v představení Romana Prokeše a Pavlíny Wolfové.

Výstava Kinematograf je přehlídkou historických promítacích přístrojů, kamer a optických hraček, jež samy vypráví historii kinematografie. Mnohé z přístrojů nejen z prehistorické éry kinematografie sám vyrobil nebo znovu zprovoznil autor výstavy a majitel exponátů Roman Prokeš.

„Výstava návštěvníkům představí přístroje jako laterna magica, zoetrop, thaumatrop, promítací přístroje na kliku, projektory z počátku 20. století, ale připomene i ty z 2. poloviny 20. století, jejichž vrčení si mnozí pamatují z kamenných kin či filmových klubů,“ uvedla Adéla Šimová z oddělení muzejní pedagogiky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

„Lidé na výstavě uvidí jak historické promítací přístroje v původním nálezovém stavu, tak i projektory, které byly zrestaurovány nebo jsme je sami vyrobili dle historických vzorů a jsou tak plně funkční. Díky vystaveným exponátům mohou návštěvníci poznat, co se vlastně skrývá za okénkem v kině, z něhož je promítán film.“ doplnil autor výstavy Roman Prokeš.

Na výstavě si návštěvníci budou moci sami rozpohybovat první film od Eadwearda Muybridge a připravený je i bohatý doprovodný program pro děti i dospělé či komentované prohlídky. V sobotu 13. května se bude konat dílna pro děti, která představí filmového kouzelníka Georgese Mélièse. K příběhu průkopníka filmových triků si děti pod vedením lektorky Pavlíny Wolfové vyrobí papírový fotoaparát. Dílna je určena pro děti od pěti do dvanácti let a rezervace míst je nutná na emailu: objednavky.skoly@seznam.cz či telefonním čísle 573 032 319 -21.

Historický vývoj kinematografie před a po roce 1895, kdy se v Paříži konala slavná projekce bratří Lumiérů, představí v přednášce „Od počátku vzniku filmu“ RNDr. Petr Novotný. Přednáška se uskuteční 17. května v 17 hodin. Během Galerijní a muzejní noci 19. května se mohou děti i dospělí těšit na tvořivou dílnu, která představí kouzla optických hraček z pravěku kinematografie.

Více informací naleznete na www.14-15.cz.

Ilustrační foto: autor Alena Rychlá

Kontakt:

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
T | 573 032 120, 736 505 513
M | alena.babicova@14-15.cz