Aktuálně

Kloboukům ještě neodzvonilo. Muzejní výstava inspiruje k jejich nošení

16. 11. 2016

< zpět (Aktuálně)

Pro všechny vášnivé nositele klobouků a nadšené obdivovatele všemožných pokrývek hlavy má Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně už jen do neděle 20. listopadu otevřenou výstavu Dámy a pánové, držte si klobouky! V rámci doprovodného programu je na sobotu 19. listopadu navíc připravena tvořivá dílna, v níž si mohou děti vyrobit ozdobu do vlasů, takzvaný fascinátor.

Tvořivá dílna nazvaná Modistický ateliér je vhodná pro děti ve věku od 5 do 12 let. V ní si účastníci vyzkouší práci modistky či modisty a vyrobí si vlastní ozdobu do vlasů – fascinátor. Inspirací jim budou pokrývky hlavy vystavené ve výstavě. Cena pro děti i jejich doprovod je 35 korun. Na dílnu je nutné si rezervovat místo. Možné je to buď na telefonu 573 032 3xx (19, 20, 21) nebo e-mailem objednávky.skoly@seznam.cz.

V minulosti byly klobouky základním doplňkem oděvu. Vyjadřovaly společenské a hodnostní postavení, snahu po reprezentaci i touhu líbit se a upozornit na sebe. Atraktivní a výjimečné pokrývky hlavy se vyskytovaly po celá staletí, a také ve 20. století byly v některých etapách neodmyslitelnou součástí oděvu.

Zlínské muzeum výstavu připravilo ve spolupráci s Muzeem Novojičínska z Nového Jičína, které je od 19. století centrem výroby pokrývek hlavy a kloboučnictví. Návštěvníci v expozici uvidí klobouky a pokrývky hlavy evropské provenience od poloviny 19. století až do současnosti, mezi nimiž nechybí ani vzácné exponáty, jako jsou například klobouky arcivévody Františka Ferdinanda d´Este nebo prezidenta T. G. Masaryka. Lidé mohou obdivovat také vojenské přilby, čepice, dámské kloboučky, cylindry i buřinky. Zastoupeny jsou zde také exotické země. Návštěvníci si prohlédnou netradiční pokrývky hlavy z Asie, Severní Ameriky, Latinské Ameriky a dalších lokalit.

„Zlínské muzeum obohatilo výstavu například křtícími čepečky z pozůstalosti Marie Fischerové-Kvěchové a krásně zdobenými dámskými kloboučky z éry první republiky,“ doplnila kurátorka výstavy Miroslava Štýbrová z Muzea jihovýchodní Moravy. Součástí expozice je také zkušebna klobouků a čepic. K vidění jsou i filmy.

Foto: archív MJVM ve Zlíně

Kontakt:
Mgr. Michaela Mitáčková
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
T | 736 505 513
M | michaela.mitackova@14-15.cz