Aktuálně

V krajské knihovně se v březnu budou dít věci!

28. 02. 2017

< zpět (Program)

Březen je už tradičně měsícem čtenářů. Do této celostátní akce, kterou pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky, se opět po roce zapojuje i Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně. Knihovníci připravili bohatý program pro děti i dospělé. Na své si přijdou milovníci literatury, historie, hudby i sportu. Připraveny jsou kurzy, akce, výstavy, ale i společné čtení a tvoření.

Březen měsíc čtenářů v knihovně odstartuje hned prvního března hudebním pořadem Kaleidoskop Jana Rejžka, kde posluchači budou moci besedovat o tvorbě z domácí i světové hudební scény.

Svatopluk Božák Ultracycling je název besedy s nejlepším českým vytrvalostním cyklistou, který se nyní intenzivně připravuje na cyklistický ultramaraton Race across America, kde během 12 dnů zdolá 4800 km. Beseda se uskuteční 7. března.

Spisovatel Bohuslav Matyáš představí 8. března společně se svými hosty knihu rozhovorů Rád jsem vás poznal 3. Besedu s autorem, Josefem Holcmanem, Karlem Pavlištíkem, Antonínem Bajajou a dalšími moderuje novinář a publicista Jiří Jilík. Rozhovory hudebně doprovodí Muzika Vlasty Grycové. Historik David Valůšek se bude 15. března věnovat oblíbenému tématu genealogie a Radim Vrla zahájí 29. března cyklus historických přednášek Rok renesanční šlechty, který je připravován s Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Kroměříži. První přednáška z cyklu zavede návštěvníky na místa Zlínského kraje s renesančními památkami.

Pro vyznavače zdravého životního stylu a pohybu je 21. března naplánována sportovní událost Běhej s knihovnou neboli První jarní běh. Na začátku se běžci dozvědí několik tipů, jak se připravovat na běžecký závod, jak si nastavit tréninkový plán a jak se správně stravovat. Následovat bude běžecká rozcvička a samotný běh v délce 5 km s instruktorem kondičního běhu Bobem Komínem. „Na podzim loňského roku jsme do programu poprvé zařadili pohybovou aktivitu, tedy běh. Rádi bychom v tomto pokračovali i letos. Pod názvem Aktivně s knihovnou chceme lidem přiblížit další možnosti, jak mohou využít svůj volný čas a dozvědět se nové informace o zdraví a zdravém životním stylu,“ nastínila plány knihovny ředitelka PhDr. Zdeňka Friedlová.

V březnu nebude chybět program pro děti. Ve spolupráci se Střední školou pedagogickou a sociální Zlín se bude 16. března konat Pohádkové radování, zpívání a tancování. „Letošní rok máme Pohádkové radování, zpívání a tancování s podtitulem Zvířátkový cirkus. Děti se tedy mohou těšit na spoustu zvířecích kostýmů. Sami uvaděči budou zvířátka - králíci z klobouku Bob a Bobek. Přichystali jsme si dvě pohádky - Budulínek s textem a zpěvy od Svěráka a Uhlíře; a druhou - Mauglí. Dále dětem předvedeme nějaká mini vystoupení z cirkusu - kouzelníka, žongléra, medvěda jedoucího na koloběžce, skotačivé opice apod.“, pozvala na pohádkové odpoledne paní učitelka Mgr. Anna Smejkalová.

Poslední březnový den organizují knihovnice z oddělení pro děti a z Pobočky Podlesí oblíbenou akci Večer s Andersenem, tentokrát na téma Čtyřlístek.

Celý měsíc bude v obvodních knihovnách na Jižních Svazích, Dílech a v Malenovicích probíhat Knižní bazar aneb Dejte knihám druhou šanci. Akce je určena pro všechny, kteří hledají zajímavou knížku do své knihovničky nebo je jim naopak líto vyhodit knihy, které již nepotřebují. Ti všichni mohou do knihoven přinést knihy, které budou zdarma k dispozici ostatním čtenářům nebo naopak si odnést knihy, které je zaujmou.

Další akce jako Národní týden trénování paměti, Dny frankofonie, hudební cyklus Od baroka ke klasicismu nebo Klub milovníků knih naleznou čtenáři na webu knihovny www.kfbz.cz nebo na www.14-15.cz

Kontakt:

Ing. Ludmila Plačková
Projektová manažerka, komunikace s veřejností
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, p. o.
T | 573 032 505, 734 860 722
M | plackova@kfbz.cz

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
T | 573 032 120, 736 505 513
M | alena.babicova@14-15.cz