Aktuálně

Literární jaro Zlín 2017: Topol, Urban, Stöhr Nebo Hejlík

10. 04. 2017

< zpět (Program)

Již 8. ročník Literárního jara Zlín 2017 navazuje na tradici literárně zaměřených festivalů Literární květen a L!TERRA, které se ve Zlíně konají již řadu let a jsou přínosem pro čtenářskou veřejnost. Jednotlivé přednášky a besedy budou věnovány mimo jiné německé literatuře a významu redakční a nakladatelské práce. Hlavním organizátorem festivalu je Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, příspěvková organizace, a odborným garantem projektu je spisovatel Antonín Bajaja.

Festival zahájí autorským čtením český básník, prozaik, hudebník a žurnalista Jáchym Topol (24. 4. v 17.00 hod.). Posluchačům bude číst příběhy severoamerických Indiánů z knihy Trnová dívka. O hudební doprovod se postará mladá muzikantka ze Zlína Eliška Lajdová.

Druhý festivalový večer (25. 4. v 17.00 hod.) bude patřit spisovateli, redaktoru a překladateli Miloši Urbanovi. S sebou přiveze svou nejnovější knihu, milostnou novelu o prokletí doby, kdy se každý může stát fotografem a udělat alespoň jednu dobrou fotku, s názvem Závěrka aneb Ztížená možnost happy-endu. Knihu ilustroval vlastními fotografiemi. Hudební předěly budou pod taktovkou pianisty Jaroslava Derky.

Literární jaro každoročně věnuje pořad také dětem. Pod vedením spisovatelky, scénáristky a lektorky Kláry Smolíkové si žáci z prvního stupně základní školy vyzkouší, jak se tvoří komiksy (27. 4. v 8.30 hod.).

„Novinkou tohoto ročníku je filmový večer (27. 4. v 18.00 hod.). Ve spolupráci s Goethe-Institutem budeme promítat film německo-rakousko-rumunské koprodukce Toni Erdmann, který měl premiéru 14. května 2016 na festivalu v Cannes,“ pozvala do knihovny projektová manažerka Ludmila Plačková.

Významu redakční a nakladatelské práce je věnována panelová diskuze zástupců nakladatelství Kniha Zlín, Archa a Host (3. 5. v 10.00 hod.) – Marek Turňa, Pavel Jungmann a Martin Stöhr. Nejen odborná veřejnost bude moci diskutovat na toto aktuální téma.

Večer tentýž den představí básník a redaktor Martin Stöhr sbírku básní zlínského básníka Stanislava Špačka s názvem Noční hráč (3. 5. v 17.00 hod.). O umělecký přednes se postará herec Městského divadla Zlín Zdeněk Lambor, umělecký zážitek doplní hudební doprovod v podání Zlatky Pelikánové a kapely Marnatosnaha.

„Literární jaro oslavíme nově také v parku (4. 5. v 17.00 hod.). Společně s Martinem Pášmou, Jessicou Exnerovou a Eliškou Lajdovou jsme připravili čtení v Parku Komenského. Číst budeme knihy od německých autorů,“ doplnila ředitelka knihovny PhDr. Zdeňka Friedlová.

Už je tady zas. Tak zní název knihy německého autora Timura Vermese, kterou přiveze herec Lukáš Hejlík se svým kolegou Alanem Novotným na závěr festivalu (5. 5. v 18.00 hod.). Scénickým čtením ztvární příběh o tom, jak se Adolf Hitler probudí v roce 2011.

Od pondělí 10. 4. 2017 je také spuštěn předprodej vstupenek na program Jáchyma Topola, Miloše Urbana a na Listování s Lukášem Hejlíkem na recepcích 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.

Festival se koná za podpory Zlínského kraje, statutárního města Zlína a dalších partnerů. Více informací o programu i autorech najdete na www.literarnijaro.cz.

Kontakt:

Ing. Ludmila Plačková
Projektová manažerka, komunikace s veřejností
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, p. o.
T | 573 032 505, 734 860 722
M | plackova@kfbz.cz

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
T | 573 032 120, 736 505 513
M | alena.babicova@14-15.cz