Aktuálně

Literární jaro Zlín 2016 představí i polskou literaturu

30. 4. 2016

< zpět (Aktuálně)

Tragédie tragédií a věčné otázky, které nás provázejí od začátku do konce, byly tématem prvního večera Literárního jara, které zahájil vynikající překladatel a znalec Shakespearova díla profesor Martin Hilský. Plný divadelní sál Zlínského klubu 204 fascinovaně poslouchal jeho přednášku Hamletovské otázky.

„Hlavními tématy sedmého ročníku festivalu jsou překladatelství a polská literatura. V prvních dvou květnových týdnech se můžeme těšit například na Markétu Hejkalovou, prozaičku a překladatelku, spisovatele Antonína Bajaju, autorky Hanu Lundiakovou a Zuzanu Kultánovou a mnohé další,“ pozvala na další program Ludmila Plačková z Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně, která festival pořádá.

Světu médií a politiky bude věnováno setkání se spisovatelem a novinářem Karlem Hvížďalou, kterého uvede literární publicista Zdenko Pavelka.

Zlíňáci se dle ohlasů také těší na svého rodáka, reportéra Českého rozhlasu Petra Vavroušku, který spolu s Martinem Pášmou představí svou knihu Polské duše.

Večer s Polským institutem bude patřit třem ženám, které spojuje polština. Mladá autorka Margo Reimer představí společně s Barborou Gregorovou svoji literární reportáž  Bukurešť: prach a krev. Pořad hudebně doprovodí osobitá slezská písničkářka Beata Bocek. Ve foyer 15. budovy Polský institut poprvé představí výstavu věnovanou Henryku Sienkiewiczovi, jehož sté výročí úmrtí si letos připomínáme.

Literární jaro Zlín 2016 se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje a statutárního města Zlína a ve spoluprácí s nakladatelstvím Kniha Zlín, 14|15 Baťovým institutem a dalšími partnery. Patronem festivalu je spisovatel Antonín Bajaja.

Podrobný program a další informace k festivalu naleznete na www.literarnijaro.cz a facebookovém profilu festivalu.

 

Kontakt:
Ing. Ludmila Plačková
Projektová manažerka KKFBZ
T | 573 032 505
M | 734 860 722
E | mail: plackova@kfbz.cz

 

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Foto: Jiří Pagáč