Aktuálně

Literární jaro Zlín 2016 startuje setkáním s Martinem Hilským

29. 4. 2016

< zpět (Aktuálně)

Festival Literární jaro Zlín se zaměřuje na autorská čtení, moderované besedy se spisovateli, představení právě vydaných knih, setkání s literárními osobnostmi a propagaci literatury. V letošním roce proběhne již 7. ročník. Návštěvníci se mohou zapojit do diskuzí o literatuře, zúčastnit se workshopu.

Motto letošního ročníku: PUTUJÍCÍ MYŠLENKY 

 

Program:

29. 4. 2016, v 17.00, Zlínský klub 204

Martin Hilský: Hamletovské otázky

Přijměte pozvání našeho předního odborníka na Shakespearovo dílo, vynikajícího anglisty a překladatele, profesora Martina Hilského a využijte šanci dozvědět se více o hře, která je na repertoáru světových divadel již více než 400 let. Přednáška je organizována ve spolupráci sBritish Council / Britskou radou a je zařazena do mezinárodního projektu Shakespeare lives / Shakespeare žije. Hudební doprovod Renata Šňupíková a žáci ZUŠ Zlín-Jižní Svahy.

 

4. 5. 2016, v 17.00, sál B 

Markéta Hejkalová: Ztracena v překladu a v originále

Markéta Hejkalová napsala sedm románů, které byly přeloženy do několika cizích jazyků. Zároveň sama překládá z finštiny, hlavně díla Miky Waltariho a Arta Paasilinny. Překládá a je překládána - jaký je v tom rozdíl? A čím se liší psaní od překládání? Je obtížné uvést na český knižní trh neznámého autora? Nebo je těžší sama proniknout na cizí knižní trh... například na albánský? Jaké jsou nejčastější překladatelské chyby? Beseda o psaní, překládání a čtení bude obsahovat i veselé příklady překladatelských omylů.

Přednáška pro veřejnost.

 

5. 5. 2016, v 9.00, sál B

Markéta Hejkalová, Antonín Bajaja: O psaní, překládání a PEN klubu

Přednáška pro odbornou veřejnost.

 

5. 5. 2016, v 17.00, sál B

KNIHA ZLÍN: Hana Lundiaková, Zuzana Kultánová

Slovem i hudbou se představí spisovatelka Hana Lundiaková, nominovaná na ocenění Magnesia Litera 2015. Debutující prozaička Zuzana Kultánová uvede novelu Augustin Zimmerman. Moderuje Marek Turňa. Hudebně doprovází STINKA.

 

9. 5. 2016, v 17.00, sál B

Petr Vavrouška: Polské duše

Proč jsou Češi v očích Poláků nejoblíbenějším národem? A proč to naopak neplatí? Pro odpovědi si přijďte na besedu se zahraničním zpravodajem Českého rozhlasu. Petr Vavrouška představí novou knihu rozhovorů s polskými osobnostmi. Moderuje Martin Pášma.

 

10. 5. 2016, cca v 9.00, sál B

Pavel Čech dětem

Jak vzniká autorská knížka pro děti. Beseda a workshop pro děti z 1. stupně ZŠ.

 

10. 5. 2016, v 17.00, kavárna

Karel Hvížďala: Osmý den týdne

Novinář a spisovatel Karel Hvížďala představí svou knihu fejetonů Osmý den týdne, v níž vypráví o své rakousko-uherské babičce, Karlu Krylovi a Milanu Kunderovi. Přiblíží současný svět médií a politiky a odpoví na každou otázku. Moderuje Zdenko Pavelka.

  

11. 5. 2016, v 17.00,kavárna

Margo Rejmer a Beata Bocek: Večer s Polským institutem

Na pražském čtení před pěti lety prohlásila polská autorka Margo Rejmer, že „Poláci mají Boha a Češi psy, přičemž Češi vypadají, jako by jim s nimi bylo lépe.“ Dozvíte se, jak se její názor na venčení psů změnil, a jak vypadá její vášeň k další „zemi zaslíbené“, Albánii. Hudebně doprovází osobitá slezská písničkářka Beata Bocek. Pořad je tlumočen. Moderuje Barbora Gregorová.

 

12. 5. 2016, v 9.00, sál B

Kateřina Klabanová: Zábavná překladatelská dílna

Pro žáky druhého stupně jazykových škol připravila autorka překladatelskou dílnu. Dozvědí se, co všechno obnáší práce překladatele, a budou si moci pohrát s angličtinou a češtinou, zkusit pár jazykových kotrmelců a rozlousknout několik překladatelských oříšků.

 

Další informace o festivalu, autorech a novinky z aktuálního dění naleznete na webu festivalu nebo facebooku festivalu.