Aktuálně

Muzeum provoní o letních prázdninách sladké dobroty

28. 6. 2016

< zpět (Aktuálně)

Celé prázdniny budou v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně vonět dobroty. Atraktivní výstava o vývoji cukrářského řemesla, sladkostí a historii cukráren v českých zemích se uskuteční ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU až do 31 srpna. Vernisáž je naplánována na čtvrtek 30. června v 17 hodin.

Každý návštěvník si na sladké výstavě, která se v těchto dnech připravuje v budově 15, přijde na své. Dospělí se seznámí s nejoblíbenějšími a nejvyhledávanějšími cukrárnami a výrobnami cukrovinek v prvorepublikovém Československu, děti mohou obdivovat nápaditost a rozdíly dřívějších a dnešních sladkostí nebo se pousmát nad ručním strojem na zmrzlinu.

„Dobu zašlých časů připomíná stylizovaný interiér historické cukrárny, obchodu i výrobny, se zásobníky na kávu, dózami plnými bonbonů a zákusky vytvořenými podle časopisů z 30. let 20. století,“ přiblížila výstavu Milena Gregůrková, která stojí za výtvarným pojetím výstavy a také přišla s myšlenkou výstavu obohatit o pohled do regionální historie cukráren.

V jedné části expozice tak návštěvníci nahlédnou do historie cukrárny a kavárny U Malotů, která byla vyhlášeným místem v centru Zlína. U Malotů bylo vše dotažené do posledního detailu. Nechyběly ani talíře a sklenice s vlastním monogramem, stříbrné příbory s rytinami, originální dopisní papír, nebo etikety a reklamní slogany. A to vše bude k vidění i na výstavě, včetně historického hnětacího stroje nebo dobové mosazné váhy.

Lidé na výstavě mohou obdivovat i mnohdy již zapomenuté cukrářské nástroje, jako jsou raznice a formy na bonbony nebo tvořítka dříve oblíbených sněhových koulí. A zároveň je konfrontovat s moderními pomůckami, které na výstavě představí regionální zástupci – společnost Tescoma a ETA. Návštěvníci získají také přehled o historii čokolády, marcipánu, perníku, zmrzliny nebo dortů, stejně jako o vývoji cukrářského řemesla v Čechách a na Moravě.

Děti se ve výstavě zabaví v malé dílničce, kde si mohou zahrát na cukráře a vyrobit dobroty. Zároveň mohou poznávat nejrůznější vůně nebo se seznámí s příběhem medu, čokolády a dalších oblíbených pochutin.

Po celou dobu výstavybudou připraveny i doprovodné akce – kurzy pečení, zdobení dortů nebo perníků a také tematické ochutnávky. Výstava bude otevřena denně, od 10.00 do 18.00 hodin.

          

Kontakt:
Mgr. Michaela Mitáčková
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
T | 736 505 513
M | michaela.mitackova@14-15.cz