Aktuálně

Muzeum vydalo knihu mapující nelehkou úlohu policejních sborů

13. 6. 2016

< zpět (Aktuálně)

Začátkem června letošního roku vyšla nová kniha s názvem Jménem zákona!, kterou vydalo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně spolu s Krajským ředitelstvím policie ČR Zlínského kraje. Křest knihy se konal ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.

Publikace je rozdělena na tematické celky podle jednotlivých policejních sborů, kterými bylo v průběhu uvedeného časového období četnictvo, obecní policie, Sbor národní bezpečnosti a nejnověji Policie České republiky. „Její aktuální trendy pomohl v publikaci ozřejmit příslušník zlínského policejního sboru kapitán Pavel B. Stránský,“ řekla autorka knihy Kateřina Czinegová s tím, že vydání knihy bylo
ne náhodou načasováno na letošní rok, který se nese ve znamení oslav 25 let od vzniku Policie České republiky.

Text publikace je obohacen o množství dobových i současných fotografií, o svědectví pamětníků a proložen zajímavými úryvky z archivních pramenů a tisku, jako třeba tímto barvitým popisem prvních zlínských strážníků z počátku 20. století: „Starší z nich, už pomalý a obtloustlý pan Vojtášek je ve věku, o němž se dnes říká, že nemá daleko do důchodu; druhý, pan Kašpárek je, pravda, o pár roků mladší, zato však mohutný, těžký, našlapující hodně zeširoka. Takže si v tělesných kondicích vycházejí nastejno.
Když funící strážník dorazí s bubínkem na řemeni na dolní konec Padělek, ustávají už náhodní chodci v chůzi, zastavují povozy, tety na zahrádkách před chalupami narovnávají strnulá záda a všichni vyčkávají. Jakmile stane, utře si nejprve kapesníkem vzhledu menší červené plachetky zpocené čelo, tvář a masivní zátylek. Nato pomalu, nespěchaje, vyndá z kožené manžetky na řemeni přes prsa paličky, posune si bubínek pěkně doprostřed rozměrného břicha – a už zadrnčí úvodní tram-tram-tram…"

O grafické zpracování knihy v typických zlínských barevných odstínech žluté a modré se postaralo Studio 6.15. Kniha je určena pro širokou veřejnost. Je možné ji zakoupit na recepci v budově 14 (muzeum) a na recepci v budově 15 (krajská knihovna) ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU, a ve vybraných knihkupectvích ve Zlíně.

 

Kontakt:
Mgr. Michaela Mitáčková
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
T | 736 505 513
M | michaela.mitackova@14-15.cz