Aktuálně

Podzim v muzeu patří kloboukům

6. 9. 2016

< zpět (Aktuálně)

Pro všechny vášnivé nositele klobouků a nadšené obdivovatele všemožných pokrývek hlavy připravilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně v součinnosti s Muzeem Novojičínska výstavu „Dámy a pánové, držte si klobouky!“.

Unikátní exponáty si budou moci lidé prohlédnout ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU ve Zlíně až do 20. listopadu. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 8. září v 17 hodin. Podmínkou návštěvy je v tento den mít na hlavě klobouk, čepici nebo jakoukoliv jinou pokrývku!

V minulosti byly klobouky základním doplňkem oděvu. Vyjadřovaly společenské a hodnostní postavení, snahu po reprezentaci i touhu líbit se a upozornit na sebe. Atraktivní a výjimečné pokrývky hlavy se vyskytovaly po celá staletí, a také ve 20. století byly v některých etapách neodmyslitelnou součástí oděvu. „Ženy vynakládaly spoustu úsilí na zkrášlení klobouků a muži předváděli nádherně zdobené přilby nebo čepice k uniformám. V poslední době se však situace změnila a pokrývky hlavy se téměř vytratily z všedního života. Dnes jsou spíše hezkým výstřelkem. Herečka, politik i umělec vědí, že když si vezmou klobouk, stanou se okamžitě středem pozornosti,“ popisuje kurátorka výstavy Miroslava Štýbrová z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Nejznámějším střediskem výroby pokrývek hlavy je již od 19. století Nový Jičín, odkud tamější kloboučnické továrny vyvážely své výrobky do celého světa. Tradici kloboučnického řemesla dokumentuje rozsáhlá sbírka Muzea Novojičínska, z jejichž sbírek je putovní výstava sestavena. Představuje pokrývky hlavy evropské provenience od poloviny 19. století až do současnosti, mezi nimiž jsou klobouky arcivévody Františka Ferdinanda d´Este nebo prezidenta T. G. Masaryka. Vystaveny jsou vojenské přilby, čepice, dámské kloboučky, cylindry i buřinky. Nechybí exotické pokrývky hlavy z Asie, Severní Ameriky, Latinské Ameriky a dalších lokalit.

„Zlínské muzeum obohatilo výstavu například křtícími čepečky z pozůstalosti Marie Fischerové-Kvěchové a krásně zdobenými dámskými kloboučky z éry první republiky,“ doplnila Miroslava Štýbrová s tím, že výstavu umístěnou v přízemí v budově 14 obohatí také fotokoutek a zkušebna klobouků a čepic. Lektoři muzea připravují během výstavy také výtvarné dílny pro veřejnost a edukační programy pro školy.

      

Kontakt:
Mgr. Michaela Mitáčková
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
T | 736 505 513
M | michaela.mitackova@14-15.cz