Aktuálně

Thor Heyerdahl junior zavítal do zlínského muzea a popré viděl unikátní film z expedice KON-TIKI

21. 4. 2016

< zpět (Aktuálně)

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně přivítalo v těchto dnech vzácnou návštěvu. V rámci programu festivalu Neznámá země 2016 zavítal do stálé expozice Princip Baťa, jejíž část je zaměřena i na cestování, Thor Heyerdahl mladší v doprovodu Halfdana Tangena, marketingového ředitele muzea KON-TIKI v norském Oslu. Tam je čekalo velké překvapení v podobě originálního filmu jednoho z účastníků legendární plavby na voru KON-TIKI vedenou Thorem Heyerdahlem starším.

Originální film předal v Limě Herman Watzinger, jeden ze šesti účastníků plavby, českému cestovali a hudebnímu skladateli Eduardu Ingrišovi. Jeho rozsáhlou pozůstalost uchovávala Ingrišova manželka v USA. O převoz celé tuny Ingrišových písemností, notových záznamů, nahrávek, fotografií i filmů se v roce 2001 zasloužil Miroslav Zikmund. Jeho archiv zrevidoval v roce 2000 spolu s Petrem Horkým a Miroslavem Náplavou – organizátory Neznámé země, a poté bylo 1100 kg archiválií dopraveno do České republiky a předáno do sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které se o cenné historické materiály a exponáty pečlivě stará.

Unikátní film s názvem „Six men on a raft“ muzeum převedlo z klasického filmového materiálu do digitální podoby a poprvé veřejnosti představilo v rámci Cestovatelského biografu na letošním ročníku festivalu Neznámá země. „Touto premiérou černobílého filmu v digitální podobě se muzeum po delší odmlce znovu zapojilo do programu cestovatelského festivalu,“ řekl ředitel muzea Pavel Hrubec s tím, že setkání s oběma hosty bylo mimořádnou událostí nejen pro muzeum, ale především pro ně samotné. „Vůbec nevěděli, co ve Zlíně uvidí a přijížděli k nám s velkým očekáváním. Už první minuty němého filmu komentovali s tím, že se jedná o zcela jiný záznam z expedice, než který je promítán denně v Muzeu KON-TIKI v Oslu,“ podotkl Pavel Hrubec.

Podle slov Halfdana Tangena se pravděpodobně jedná o film, který Herman Watzinger používal při svých přednáškách v určené části světa. Ty si účastníci expedice KON-TIKI rozdělili podle znalostí světových jazyků. Zároveň také podotkl, že úterní návštěva zlínského muzea nebyla poslední a plánují se s Thorem Heyerdahlem ml. do Zlína vrátit a důkladněji prostudovat muzejní cestovatelské sbírky.

S velkým zaujetím celou projekci sledoval oceánograf a mořský biolog Thor Heyerdahl mladší, který otce viděl při stejné expedici v jinak sestříhaném dokumentu. „Po stopách mého otce se vydal můj nejmladší syn, který s kamarády absolvoval tehdejší expediční cestu na větším voru s třikrát tak velkou plachtou a celou cestu zvládl o měsíc rychleji. Navíc obeplul atol u ostrova, na kterém jeho děda velmi tvrdě přistál. Až se jednou vydám tam nahoru nebo dolů, pevně věřím v to, že se setkám se svým otcem a řeknu mu: Můj syn Tě překonal,“ řekl závěrem Heyerdhal, který před tleskajícím publikem neskrýval své dojetí.

Oba zahraniční hosté festivalu, Thor Heyerdahl i Halfdan Tangen, se při návštěvě14|15 BAŤOVA INSTITUTU setkali nejen se zástupci muzea, ale pozdravili se i s hejtmanem Zlínského kraje Stanislavem Mišákem.

 

O KON-TIKI:

KON-TIKI byl vor z balsového dřeva, na kterém roku 1947 norský antropolog, zoolog, archeolog, spisovatel a cestovatel Thor Heyerdahl s pěti dalšími muži přeplul Tichý oceán od jihoamerického pobřeží až do Polynésie. Vor byl pojmenován po bohu Virakočovi, který byl v mytologii starých Inků bohem slunce. Jeho původní jméno mělo být Kon-Tiki.

Heyerdahl byl přesvědčen, že lidé z Jižní Ameriky mohli osídlit Polynésii ještě v období před Kolumbem. Cílem jeho expedice bylo ukázat, že plavba z Jižní Ameriky do Polynésie je možná i bez moderního vybavení, což by podpořilo jeho teorii o jejím osídlení. Jeho expedice takto doplout dokázala, ačkoli oproti starým Inkům disponovala některými výdobytky moderní doby (rádiem, sextantem, hodinami či kovovým nožem).

Posádka, kterou tvořilo pět Norů a jeden Švéd, se na cestu se vydala 28. dubna 1947. Heyerdahl a jeho pět společníků (Erik Hesselberg, Bengt Danielsson, Knut Haugland, Torstein Raaby a Herman Watzinger) urazili na voru za 101 dní plavby více než 6800 km. 7. srpna 1947 byla plavba ukončena za poměrně dramatických okolností na útesu Raroia. Originál voru KON-TIKI je dnes k vidění v muzeu KON-TIKI v norském Oslu.

                                             

Foto: archív 14|15 BAŤOVA INSTITUTU

 

Kontakt:
Mgr. Michaela Mitáčková
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
T | 736 505 513
M | michaela.mitackova@14-15.cz