Aktuálně

Tisíce lidí si užily zlínskou Galerijní a muzejní noc

21. 5. 2016

< zpět (Aktuálně)

Třetí květnový pátek patřil ve Zlíně tradiční Galerijní a muzejní noci. Bohatý kulturní program si ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU a na více než desítce míst ve Zlíně užily tisíce lidí. Během noci se zdarma lidem otevřely muzejní a galerijní expozice, hrad v Malenovicích nebo řada soukromých galerií, kaváren, kostel nebo hvězdárna. Ke zlínské noci se přidalo také Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích.

V kulturně-vzdělávacím komplexu 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU si lidé až do půlnoci prohlédli zdarma stálou expozici Princip Baťa v Muzeu jihovýchodní Moravy. Tuto expozici během pěti hodin navštívilo téměř 1390 lidí. Rovněž Krajská galerie výtvarného umění nalákala desítky milovníků umění do stálé expozice, kde mimo jiné byla k vidění i výstava kreseb a rukopisů Karla Hynka Máchy. Kromě toho pro ně kurátoři výstav připravili i několik komentovaných prohlídek. Galerijní prostory si prohlédlo 1250 návštěvníků.

Během noci nezaháleli ani lektoři z muzea a galerie. V muzeu se totiž konala interaktivní výtvarná dílna, v níž si děti i dospělí vyzkoušeli práci na animovaném filmu. V galerijním ateliéru si zase lidé hráli se světelnými objekty.

Krajská knihovna Františka Bartoše připravila ve 3. a 4. podlaží v budově 15 továrního areálu do 21 hodin doprovodný program v podobě literární křížovky s Karlem IV. Návštěvníci tak na několika místech viděli krátké úryvky ze života Karla IV., což jim měli pomoci při luštění a hledání odpovědí na jednotlivé otázky. „Během dvou hodin do knihovny zavítalo 453 návštěvníků,“ řekla ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše Zdeňka Friedlová. Lidé si v knihovně navíc prohlédli i řadu zajímavých výstav, děti si hrály v dětském oddělení nebo skládali nejrůznější puzzle, či hledaly odpovědi na kvízy a hádanky.

Velmi pestrý byl venkovní program na platformě mezi budovami 14 a 15. Především děti si vyzkoušely nejrůznější hry – chodilo se na chůdách, házelo se míčky na cíl, nechyběl slalom s florbalovými hokejkami nebo skákání v pytli. Některé zaujalo malování křídou na zem. Velký zájem mezi dětmi i dospělými byl však o půjčovnu koloběžek. Zpestřením pak po setmění byl videomapping, při němž návštěvníci obdivovali práce studentů, kteří připravili filmy pro mezinárodní videomappingový festival Maska. Během tří projekcí byl k vidění i film k projektu velké výstavy Orbis Pictus Play Zlín, která se od tohoto týdne koná ve Zlínském zámku a v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně.

V kavárně vystoupila kapela Filipa Vítů, ve foyeru budovy 14 se lidé zaposlouchali do zpěvu Maria Taravella. O zábavu se postaralo také centrum Slunečnice, u níž si návštěvníci vyrobili pamětní butony nebo Jana Svobodová, v jejíž výtvarné dílně si děti vyráběly nejrůznější upomínkové předměty.  Vlastní zábavné vstupy si připravilo i rádio Kiss Publikum. Novinkou a velkým lákadlem byl tematický fotokoutek.

Během noci se otevřely i brány hradu v Malenovicích. K hradu lidé mohli dojet historickým autobusem. Ten jezdil městem na trase poblíž ostatních galerií a partnerů, kteří se zapojili do Galerijní a muzejní noci. Mezi ně patřili:

Alternativa – kulturní institut Zlín, organizační složka SMZ,
Galerie Václava Chada,
Galerie DioArt  s.r.o.,
Galerie pod radnicí,
Centrum služeb postiženým Zlín, o.p.s. Galerie Horizont,
Galerie K+P Skřivánkovi.

VIDEO Z GALERIJNÍ A MUZEJNÍ NOCI

FOTOREPORTÁŽ

 

Kontakt:
Mgr. Michaela Mitáčková
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
M | mitackova@14-15.cz
T | 736 505 513