Aktuálně

V krajské galerii vyvrcholí o víkendu dvě výstavy mapující veřejný prostor

17. 11. 2016

< zpět (Aktuálně)

Už jen do neděle 20. listopadu mají lidé možnost prohlédnout si v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně výstavní projekt Prostor Zlín – mapování veřejného prostoru, který představuje nejen známá zlínská veřejná prostranství s uměleckými díly a výtvarnými zásahy v minulosti, ale také poukazuje prostřednictvím projektů na možnosti řešení dosud neatraktivních nebo neobjevených míst. Společně s tímto projektem skončí o víkendu i výstavní přehlídka Místa spolupráce, která je zaměřená na skupinové přemýšlení a jednání.

Výstavní projekt Prostor Zlín - mapování veřejného prostoru připomíná prostřednictvím fotodokumentace, publikací a videozáznamů význam předchozích ročníků trienálně pořádaných sympózií Prostor Zlín. V jejich rámci získalo město do svých exteriérů řadu vynikajících uměleckých děl.

„Projekt se zaměřil i na podrobnou evidenci a zpracování výtvarných děl a uměleckých zásahů v exteriérech a veřejně přístupných interiérech. Jedním z výstupů projektu se stala orientační mapa Zlína s fotografiemi jednotlivých výtvarných děl a komentáři. Tento průvodce bude zájemcům v galerii k dispozici. Výstava k projektu představuje také příběhy několika plastik, které jsou integrální součástí městských prostranství a výtvarná díla, která dnes již ve městě nenajdeme,“ řekla kurátorka výstavy Ladislava Horňáková z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Součástí projektu je i prezentace diplomových prací studentů ateliéru Prostorová tvorba Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně na téma Divadelní park ve Zlíně – návrh prostoru za Městským divadlem. Výstavu, která poukazuje na možnosti řešení parku a změnu tohoto veřejného prostoru na atraktivní místo setkávání, je k vidění v Designroomu ve 2. podlaží budovy 14. V exteriérech v okolí budov 14I15 BAŤOVA INSTITUTU jsou v rámci projektu představeny prostorové objekty z mezinárodního výtvarného sympozia PANTA RHEI, reagující na dané místo.

Výstava Místa spolupráce představuje jedenáct příkladů kultivace a iniciace veřejného prostoru odehrávající se v městských periferiích či odlehlých lokalitách, v malých městech či obcích s několika stovkami obyvatel. Jejich výsledkem je aktivizace prostor, které dlouho neměli svoji vlastní náplň. K iniciátorům těchto projektů nepatří jen architekti, ale také občanská sdružení, umělci nebo designéři.  „Ne vždy se do veřejného prostoru musí investovat horentní sumy na nové vybavení. Někdy stačí prostor mírně upravit, ale hlavně začít obývat, žít v něm. Důležité je vytvořit kolem sebe společenství či komunitu, která se na chodu bude buď přímo podílet, nebo být jedním z účastníků akcí, které se zde konají,“ řekla kurátorka výstavy Lucie Šmardová.

 

Kontakt:
Mgr. Michaela Mitáčková
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
T | 736 505 513
M | michaela.mitackova@14-15.cz