Aktuálně

V muzeu se koná workshop představující loutku jako nástroj vzdělávání

19. 2. 2016

< zpět (Aktuálně)

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo v termínu od 19. do 20. února workshop, který účastníkům představuje loutku jako nástroj vzdělávání. Tvůrčí dílna se koná v rámci cyklu workshopů a seminářů při konferenci Muzeum a škola. Dvoudenní intenzivní dílnu vedou zkušení lektoři z oborů loutkové umění, dramatická výchova a pedagogika Hana a Tomáš Volkmerovi z ostravského Divadla loutek a sdružení Theatr Ludem.

„Loutka je jedinečný nástroj pro prožitkové učení, které vede k pevnějšímu ukotvení předávaných informací. Cílem workshopu je naučit účastníky základní řemeslné dovednosti při animaci různých druhů loutek a nabídnout škálu možného využití tohoto bohatého výukového prostředku při výchovně-vzdělávacím procesu a v mnoha situacích i nepřímo souvisejících s výukou, proto je workshop určen pro muzejní i školní pedagogy a muzejní kurátory,“ řekla jedna z ogranizátorek workshopu Adéla Šimová z oddělení muzejní pedagogiky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Tvůrčí dílna se koná v edukačních prostorech muzea. Účastníci, mezi nimiž jsou lektoři z jiných kulturních institucí i učitelka z Česka a Slovenska, zavítají také do výstavy Kouzlo rodinného loutkového divadla. Při jednotlivých zadáních pracují v týmech i individuálně, učí se poznávat nejrůznější typy loutek nebo si vytváří vlastní loutkové divadlo. „Je to pro nás velká zkušenost a inspirace. Učíme se, jak loutku využívat při práci s dětmi, protože loutky stále děti táhnou a zajímají. V loutce, když se rozpohybuje, je totiž stále kouzlo, které děti láká a chtějí si práci s nimi vyzkoušet,“ poznamenla Adéla Šimová s tím, že lektoři zlínského muzea už zkušenost s loutkou mají. S dětmi při programech využívali papírové loutky na špejli.

Na odborný workshop v neděli 21. února naváže dílna pro děti a rodiče s názvem Loutkování neboli S loutkami hraní. V ní si děti i rodiče pod dohledem lektorů Hany a Tomáše Volkmerových vyrobí papírové loutkové divadélko s loutkami na špejli. „Uvidí ale i krátké loutkové představení s písničkami, které je pak může inspirovat k vytvoření vlastního příběhu. Ten pak budou moci představit všem ostatním v krátkém vystoupení,“ doplnila Adéla Šimová. Dílny začínají v 10.00 a ve 14.00 hodin a jsou vhodné pro děti od 3 do 9 let. Vzhledem k omezené kapacitě je nutné se na dílny registrovat. Rezervaci lze provést na telefonu 573 032 320 nebo prostřednictvím recepce na telefonu 573 032 111.

Dílny pro děti a rodiče jsou poslední doprovodnou akcí k výstavě Kouzlo rodinného loutkového divadla, která se koná v přízemí v budově 14. V expozici si lidé prohlédnou loutková divadla a loutky Pavla a Marie Jiráskových, kterou jsou známi jako sběratelé a odborníci v oblasti českých historických loutek a loutkových divadel. Výstava představuje ukázky modelovaných loutek i loutky jedinečné, originální, vytvořené umělci pro konkrétní rodinná divadla.

Výstava i dílna se koná ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Expozice je přístupná už jen v sobotu a v neděli od 10.00 do 18.00 hodin.

 

Kontakt:

Mgr. Michaela Mitáčková
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
T | 736 505 513
M | michaela.mitackova@14-15.cz