Aktuálně

Výstava Pelíšky ukáže miniatury pokojíčků navržených dětmi

26. 04. 2017

< zpět (Program)

Muzeum luhačovického Zálesí vystavuje pozoruhodný soubor historických hraček ze sbírky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, rozšířenou o řadu zápůjček ze soukromé sbírky Aleny Pleslové a sbírky Středočeského muzea v Roztokách u Prahy.  Výstavu nazvanou „U nás doma v domečku pro panenky“ doplňuje během roku řada programů a tvořivých dílen. Jednou z hlavních doprovodných akcí je výstava „Pelíšky aneb Můj pokojíček snů“, která vznikla ve spolupráci se školami. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 27. dubna v 17 hodin za doprovodu žáků hudebního oboru Základní umělecké školy v Luhačovicích.

Výstavy se zúčastnili žáci Základní školy Luhačovice a výtvarných oborů základních uměleckých škol v Luhačovicích, ve Zlíně, Uherském Hradišti a ve Slavičíně, zapojili se i studenti slavičínského gymnázia J. P.

„Muzeum nabídlo školám účast na projektu a podnítilo je k tvorbě modelů imaginárních interiérů – pokojíčků, po jakých samy děti touží, anebo jaké si jim líbí. Žáci se vcítili do rolí architektů a interiérových designérů a zasadili své ideální představy do standardizovaných stavebních prvků,“ uvedla PhDr. Blanka Petráková, vedoucí Muzea luhačovického Zálesí.

Dřevěné moduly pro tvorbu interiérů pokojíčků dodala firma Pavla Kozubíka ze Slavičína. Pro výstavu se moduly seskládají do jedné stavby a vytvoří tak velký dům dětských snů. Doprovází je panely s kresbami a návrhy pokojových interiérů. Akci zásadně podpořila aktivní spolupráce s vyučujícími výtvarné výchovy jmenovaných škol.

Ozdobou výstavy U nás doma v domečku pro panenky je devět historických pokojíčků pro panenky ze sbírky Aleny Pleslové z Potštejna, která se kromě sbírání hraček věnuje i jejich restaurování. Ojedinělým exponátem je otáčivý funkcionalistický domeček pro panenky, pocházející z rodiny architekta Josefa Gočára, zapůjčený ze sbírky Středočeského muzea v Roztokách u Prahy.

Kontakt:

PhDr. Blanka Petráková
vedoucí muzea
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně – Muzeum luhačovického Zálesí
T | 606 250 786
M | muzeum.luhacovice@seznam.cz

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
T | 573 032 120, 736 505 513
M | alena.babicova@14-15.cz