Aktuálně

Zlínské muzeum vydalo jednu z nejkrásnějších knih pro děti – Bartošovu Kytici

27. 7. 2016

< zpět (Aktuálně)

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně vydalo jednu z nejkrásnějších knih pro děti – Kytici od známého národopisce, jazykovědce a sběratele Františka Bartoše (1837 – 1906). Kytici František Bartoš sepsal na samém konci své životní dráhy, bohužel jehož vydání se již nedožil. Na vzniku knihy se podílel také slavný malíř a ilustrátor Adolf Kašpar.

Sto padesát osm stran textu zdobí na sto devatenáct jeho barevných ilustrací různých rozměrů a námětů vycházejících z obsahu prezentovaných útvarů lidové slovesnosti. I díky jeho umění se Kytice dodnes řadí ke skvostům dětské literatury.

Kytice představuje jednu z nejkrásnějších příkladů literatury pro děti prezentující nejrůznější žánry dětského folkloru. Reprint zmíněné publikace vychází znovu u příležitosti realizace projektu Pocta Františku Bartošovi 2016 – 2017, který realizujeme společně s Krajskou knihovnou Františka Bartoše ve Zlíně k oslavám dvou významných výročí této význačné osobnosti našeho reginu. Letos si připomínáme 110. výročí úmrtí a v následujícím roce pak 180. výročí narození této význačné osobnosti našeho regionu,“ řekl ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec.

Nejvíce místa v Kytici zaujímají projevy lidové prózy. Bartoš vybral a zařadil do sbírky 26 dětských pohádek, ponejvíce se zvířecí tématikou. Mezi ty nejkrásnější a nejznámější náleží například pohádka O poslušných kozlátkách, O řepě, Koblížek na vandru či O perníkové chaloupce. „Bartoš však vtělil do knížky také další folklorní žánry jako lidové písně, říkadla, povídáni o ptačí řeči, koledy a hádanky. Celý svazek, vycházející z naší národní tradice, může i dnes dobře posloužit jako bohatý pramen radostného potěšení nejen pro dět,“ uvedla Jana Koštuříková, etnografka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Od června letošního roku je publikace ve velmi omezeném nákladu (1000 kusů) k dostání na recepci v budově 14 a 15 ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU ve Zlíně. Prodejní cena je 250,- Kč.

Projekt Pocta Františka Bartoše 2016 – 2017 trvá až do příštího roku. Lidem nabízí bohatý program. V sobotu 30. července se lidé mohou vydat na místa, kde František Bartoš žil. Muzeum totiž připravuje populárně-naučnou vycházku, při níž lidé navštíví i rodný dům Františka Bartoše, mladcovský hřbitov a Čerťák. „Vycházka začne ve 14 hodin před budovou 14. Opakovat se bude také 20. srpna. Akce je zdarma, všichni účastníci obdrží pamětní list,“ pozvala Jana Koštuříková.

V rámci programu pocty jsou připraveny i výstavy v muzeu a v ústřední knihovně. Od září začnou i přednášky a tematické besedy. Školám nabízí muzeum edukační programy.

Záštitu na projektem převzali hejtman Zlínského kraje MVDr. Stanislav Mišák a primátor Statutárního města Zlína MUDr. Miroslav Adámek.

Podrobné anotace k programům naleznou lidé na www.frantisekbartos.cz.

  

Kontakt:
Mgr. Michaela Mitáčková
PR manažerka
14|15 Baťův institut, p. o.
T | 736 505 513
M | michaela.mitackova@14-15.cz