Po, 13. 5. 2024 - St, 29. 5. 2024

LITERÁRNÍ JARO ZLÍN 2024

Letošní ročník festivalu s mottem NA STOPĚ PŘÍBĚHŮM je věnován DETEKTIVKÁM!

Pořadatel: Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně


15. ročník festivalu autorských čtení, moderovaných besed se spisovateli, představení právě vydaných knih.

Program festivalu:

PETRA KLABOUCHOVÁ
13. 5. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 17.00 hod.
Manažerka rockových skupin, novinářka a spisovatelka Petra Klabouchová je autorkou knih pro děti nebo historek z rockového podsvětí Na plný koule, ale také řady skvělých detektivek! Upozornila na sebe detektivním příběhem ze Šumavy Prameny Vltavy (2021), za který obdržela Cenu Johanna Steinbrenera. Jako detektivku, i když bez detektiva a bez vyšetřování, lze číst její román U severní zdi (2023), zdrcující svědectví o nelidské tyranii, kterou zažívaly politické vězeňkyně v padesátých letech. Letos v červnu čtenáři netrpělivě očekávají její nový hororový příběh z magické Šumavy Ignis fatuus. Výjimečná příležitost osobně potkat autorku, která střídavě žije v Itálii, Spojených státech amerických a České republice. Moderuje Martin Pášma.
Vstupné: 100 Kč.

MICHAL SÝKORA: ČESKÁ DETEKTIVKA
16. 5. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod.
Michal Sýkora je českému publiku známý především jako autor úspěšné série s komisařkou Výrovou (Případ pro exorcistu, Modré stíny, Pět mrtvých psů a další). Řada jeho románů byla zfilmována a těší se velkému ohlasu diváků i kritiky. Vedle románů napsal spolu s Petrem Jarchovským scénáře pro Českou televizi k minisériím Živé terče (2019) a Pozadí událostí. Jako vysokoškolský pedagog působí na Katedře divadelních, filmových a mediálních studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V rámci festivalu Literární jaro Zlín 2024 představí fenomén české detektivky po druhé světové válce a specifičnosti jejího vývoje.
Vstupné: 100 Kč.

JOSEF KLÍMA: ČESKÉ PODSVĚTÍ
20. 5. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 17.00 hod.
Kdo jiný by měl vyprávět o zločinech 90. let než Josef Klíma? Legenda investigativní novinařiny zavzpomíná na zásadní kauzy z 90. let, nechá posluchače nahlédnout pod pokličku ruskojazyčných mafií, do Discolandu Ivana Jonáka, připomene řádění Ivana Roubala či Orlických vrahů a posvítí si na Radovana Krejčíře i Františka Mrázka. Bude vyprávět také o tom, jak se proměnilo české podsvětí a zodpoví i dotazy ze strany diváků. Moderuje Josef Kvasnička.
Vstupné: 100 Kč.

FRANTIŠEK ŠMEHLÍK
22. 5. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 17.00 hod.
Trojnásobný mistr republiky v judu, ale také absolvent bohemistiky na Univerzitě palackého a úspěšný spisovatel, to je ostravský rodák František Šmehlík. V roce 2015 vydal soubor hororových povídek Temné znamení, v roce 2021 vyšel v nakladatelství Argo jeho první detektivní román Slyšet jeleny zpívat. Za knihu Šelma, první z řady volné trilogie s olomouckou vyšetřovatelkou Laurou Arou, získal Cenu Magnesia Litera v kategorii detektivka. Jeho detektivní romány se vyznačují smyslem pro propracovanou zápletku, psychologii jednotlivých postav a přesah k jiným literárním žánrům. Moderuje Blanka Kovandová.
Vstupné: 100 Kč.

FRANTIŠEK NIEDL
29. 5. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 17.00 hod.
S autorem převáženě historických románů a detektivek, jako například Čas vlků, Čtvrtý králův pes, Slunce na útěku, Poslední batalion, Útěk do pekel, Platnéř a desítek dalších, bude rozprávět ředitel knihovny Jan Kaňka. Téma jeho knih, ač v odlišných prostředích a časových rovinách, od středověku až po současnost, zůstává vždy stejné. Jedná se o boj slabšího proti silnějšímu, schopnost zachování si vlastní identity, ale i člověčenství v situacích, kdy jde lidskost stranou. Do svých knih vkládá i suchý, mnohdy štiplavý humor.
Vstupné: 100 Kč.

Více informací zde.

 

Informace o pořizování fotografií, obrazových a zvukových záznamů z akce:

V rámci akcí a výstav pořádaných v prostorách 14|15 BAŤOVA INSTITUTU mohou být pořizovány fotografie, obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Příspěvkové organizace sídlící ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně a 14|15 Baťův institut) nenesou odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.

 

 

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně

příspěvková organizace