24. 7. 2018
Krajská knihovna a muzeum zvou na výstavu o Ludvíku Vaculíkovi
Výstava Cesta Ludvíka Vaculíka z Řehonůřky do Prahy a zpět bude od 27. července do 23. srpna 2018 k vidění ve foyeru 15. budovy 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Její podtitul zní „Fotografie ze šuplíků Vaculíkovy rodiny a Jankovy ilustrace k tatovým knížkám". Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 26. července 2018 v 17 hodin ve foyeru a kavárně budovy 15.
„Výstava přibližuje životní pouť českého spisovatele, publicisty a autora manifestu 2000 slov prostřednictvím asi tří set fotografií a několika dokumentů. Fotografie jsou doplněny popisy a volně navazujícími ukázkami z díla. Jedním z nejzajímavějších dokumentů je dopis, který navrhoval a zdůvodňoval vyloučení Ludvíka Vaculíka z KSČ v r. 1967 v reakci na projev na 4. sjezdu spisovatelů," uvedla ředitelka knihovny Zdeňka Friedlová.
Na vernisáž ve čtvrtek 26. července 2018 přijali pozvání autoři výstavy Jan Vaculík, Milan Samek, a rovněž vzácní hosté: Antonín Bajaja, Josef Holcman a další. Zazpívá pěvecký sbor Mužáci Zlín pod vedením Ludvíka Pavlištíka a zahraje Cimbálová muzika Aloise Skoumala. Součástí vystoupení bude i projekce fotografií ze spisovatelova života.
„Kde jinde bychom měli nedožité tatovy narozeniny připomenout, než ve Zlíně, tedy okresním městě jeho rodiště, městě, kde studoval Baťovu školu, městě, kde má stále tolik kamarádů a městě, které jak před revolucí, tak i po ní mu poskytovalo útočiště ve chvílích složitých i ve chvílích času volnějšího," vysvětluje syn Ludvíka Vaculíka Jan Vaculík, spoluautor výstavy.
Vaculíkův odkaz je dle slov ředitele Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavla Hrubce potřeba stále připomínat: „Ve své tvorbě byl vždy statečný, přímočarý a upřímný. V roce 1968 pomohl svým manifestem Dva tisíce slov nastartovat Pražské jaro. Během normalizace vedl samizdatovou edici Petlice. Po listopadovém převratu neúnavně a mnohdy provokativně glosoval soudobé dění. Kromě literární tvorby (romány Sekyra, Český snář a další) ho veřejnost zná ze stránek Lidových novin jako mistrného fejetonistu, přičemž pravidelným psaním fejetonů se zabýval až do svých posledních dnů. Způsob, kterým projevoval plnokrevný, citlivý a prozíravý vztah ke světu, bylo zpívání. Proto bude také toto setkání plné hudby a zpěvu."
Výstavu pořádá Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, pod záštitou Českého centra Mezinárodního PEN klubu.
Kontakt:
Mgr. Gabriela Winklerová
Projektová manažerka, komunikace s veřejností
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, příspěvková organizace
Tel.: 573 032 505, 734 860 722
E-mail: winklerova@kfbz.cz
PhDr. Magdalena Preiningerová
Vedoucí oddělení společenskovědní
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, příspěvková organizace
Tel.: 573 032 323
E-mail: Magdalena.Preiningerova@muzeum-zlin.cz
Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
Tel: 736 505 513
E-mail: alena.babicova@14-15.cz