24. 4. 2019

Zlínské muzeum představí historické hudební nástroje

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně zve na novou výstavu „Gloria musicae!", která představí ucelenou sbírku strunných, dechových a bicích historických hudebních nástrojů z 18. – 20. století. Unikátní soubor hudebních historických nástrojů pochází od pražského sběratele Jaromíra Růžičky. Jeho sbírka je jedinečná především v komplexnosti zastoupení takřka všech druhů hudebních nástrojů. Výstava bude zahájena vernisáží 25. dubna v 17 hodin a k vidění bude v krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT do 7. července.


„V mé sbírce jsou zastoupeny téměř všechny druhy hudebních nástrojů. Najdete mezi nimi dechové nástroje plechové – trubky, křídlovky, kornety, lesní i invenční rohy, baskřídlovky, tuby, helidony apod., ale i dechové nástroje dřevěné – flétny, pikoly, hoboje, fagoty, klarinety apod. Její součástí jsou také strunné nástroje smyčcové a drnkací. Smyčcové nástroje jsou v mé sbírce zastoupeny především houslemi, které je však nutné brát spíše jako rarity – například dvoje housle s vyřezávanými zvířecími hlavami či amatérsky vyrobené housle tzv. „Cikánky". Drnkací nástroje reprezentují různé mandolíny, mandoly, kytary, citery, loutny, tamburášské nástroje apod. Ve sbírce nechybí ani zástupci bicích nástrojů, mezi kterými vynikají pochodové bubínky, činely, tympán a dále pak tahací harmoniky i další méně známé hudební nástroje," uvedl majitel sbírky Jaromír Růžička.

Kromě bohaté přehlídky historických hudebních nástrojů bude k vidění také vybavení zlínské houslařské dílny Pavla Celého jako ukázka soudobého regionálního hudebního nástrojářství. Bude se jednat např. o ponk, rozpracované smyčcové hudební nástroje, zařízení i nástroje na výrobu a servis smyčcových instrumentů. Vystaveny budou také reklamní materiály nebo keramika a porcelán s hudební tématikou.

„Návštěvníci se mohou těšit také na zajímavý doprovodný program k výstavě pro všechny věkové generace.
V sobotu 4. května od 10 hodin je pro děti od 2 let a jejich doprovod přiravený tvořivý program Rozezníme muzeum, kde si budou moci zahrát hry a kvízy s tradičními i netradičními hudebními nástroji," uvedla kurátorka výstavy Jana Koštuříková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Následovat bude 10. května od 16 hodin Hudební podvečer se sborem Cantica Laetitia. Návštěvníci starší 16 let se budou moci zaposlouchat do tónů různých hudebních nástrojů a nahlednout pod pokličku práce pěveckého sboru. Muzeum nabízí od 21. do 30. května další hudební program Do muzea za Hudební školou Yamaha, kdy si děti ve větu 1, 5 – 4 roky pod vedením zkušených lektorek Hudební školy Yamaha a v převlečení za princezny či rytíře budou hrát, tančit a zpívat. Na obě akce je třeba si předem rezervovat místo na e-mailu: objednávky.skoly@seznam.cz nebo telefonním čísle 573 032 320.

V ramci doprovodných programů k vystavě Gloria musicae! vystoupí 25. května v 18 hodin smíšený pěvecký sbor Cantica Laetitia pod vedením sbormistra Josefa Surovíka v kostele Českobratrské církve evangelické ve Zlíně.

Více informací naleznete na www.muzeum-zlin.cz a www.14-15.cz.

Kontakt:
Ing. Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín