8. 3. 2021

Rok jedna v historii orientačního běhu. O zajímavostech z nenápadné sbírky muzea.

Mezi sbírkami Muzea jihovýchodní Moravy má své nezastupitelné místo také nenápadná sbírka orientačního běhu. Není tomu tak náhodou: právě ve Zlíně – tehdy Gottwaldově – se totiž odehrál v roce 1950 vůbec první závod orientačního běhu v Československu a Zlín měl na pomyslné mapě této disciplíny vždy výsadní postavení.


„Mezi zajímavosti ve sbírce orientačního běhu lze jistě zařadit startovní číslo z prvního Mistrovství Evropy v roce 1962 v norském Løten," uvedl Dušan Hrdý, kurátor muzejní sbírky orientačního běhu. „Dále zde jsou všechny doposud vydané poštovní známky s orientační tematikou nebo původní dres Zdeňka Lenharta, ve kterém si doběhl pro první českou medaili z Mistrovství světa 1970 v NDR, mapa prvního orientačního běhu na světě – z poválečných let nebo jubilejní „30-ti ročenka" o orientačním běhu."
Běh v převážně zalesněném neznámém terénu, kde musí závodník v co nejkratším čase absolvovat trať předepsanými kontrolami v předepsaném pořadí, se v našem regionu stále těší velké oblibě. Patří se tedy v letošním roce 2021 připomenout všechna malá a velká výročí, která na rok zakončený jedničkou připadají.
1951 – Po úspěchu prvního ročníku orientačního závodu Pohár Gottwaldova byl uspořádán druhý ročník – účastnilo se 378 závodníků ze čtyř okresů – Gottwaldov, Brno, České Budějovice a Nitra.
1951 – Koncem tohoto roku bylo na schůzi krajských pracovníků v turistice v Brně schváleno, že od roku 1952 bude zavedena přeborová linie orientačních závodů – od přeborů jednot až po mistrovství a přebor republiky. Orientační závody tak byly celostátně uznány.
1961 – Rok 1961 je významným pro vznik Mezinárodní orientační federace (International O-Federation – zkráceně IOF). Tato organizace vznikla na kongresu v Kodani v květnu 1961. Československo patří mezi deset zemí, které tuto organizaci založily.
1971 – Byl uspořádán první ročník IOLPME (Pohár evropských veletržních měst). Tohoto závodu se zúčastnili reprezentanti z Brna, Budapešti, Lipska, Plovdivu a Poznaně.
1981 - V roce 1981 byl uspořádán Pohár přátelství neboli Družba v Maďarsku. Českoslovenští reprezentanti zvítězili ve všech kategoriích. Zuzánek – muži, Kuchařová – ženy, a rovněž obě štafety.
1991 - Mistrovství světa v Mariánských Lázních přineslo velký pořadatelský a sportovní úspěch. Petr Kozák a Jana Cieslarová byli první dva českoslovenští mistři světa. K tomu lze připočíst ještě další dvě individuální a jedna štafetová medaile.
2001 – Mistrovství světa juniorů v Maďarsku. Generace úspěšných juniorů v čele s Michalem Smolou a Danou Brožkovou dosáhla na pět medailí a v hodnocení národů obsadila druhé místo za Švédskem. Michal Smola zvítězil spolu s Janem Mrázkem a Jaromírem Vlachem ve štafetách, další dvě bronzové medaile přidal z krátké a klasické trati.
2011 - V roce 2011 proběhlo Mistrovství Evropy dorostu v České republice. Konkrétně v jižních Čechách v okolí Třeboně. Naši mladí závodníci vybojovali čtyři zlaté a dvě bronzové medaile.

Kontakt:
Ing. Silvie Lečíková
Vedoucí obchodního oddělení
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o.
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, Zlín
E-mail: silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz
Tel: 734 769 971