8. 6. 2021

Nová výstava v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Krátce po svém znovuotevření připravilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně novou výstavu VĚJÍŘŮ SLADKÁ TAJEMSTVÍ, která se pro veřejnost otevře v pátek 11. června 2021, tentokrát bez vernisáže. Doplní tak další dvě muzejní výstavy, u nichž byla prodloužena doba trvání: JIŘÍ HANZELKA 100 LET a POSLOVÉ Z VESMÍRU, METOERITY A TEKTITY.


Jak už název napovídá, výstava se věnuje kdysi nezbytnému módnímu doplňku, vějíři. Pilířem výstavy jsou předměty zapůjčené od soukromé sběratelky Dagmar Klingerové z Prahy, které doplňuje několik kusů ze sbírek muzea. „Jedná se o vějíře pevné i skládací, především z Evropy a Asie 2. poloviny 19. a 20. století," uvedla kurátorka výstavy Silvie Lečíková. „Zastoupeny jsou různé materiály – od spletených travin a palmového listí přes celuloid až po hedvábí, želvovinu a slonovou kost."

Panelová část výstavy nabízí výlet do historie vějířů a kromě bohatého obrazového materiálu nabízí informace o jeho vývoji od starověkého Egypta k současnosti, věnují se například i tragickému dopadu obrovské poptávky po peří exotických a obyčejných ptáků, které se k výrobě vějířů a v oděvním průmyslu obecně po staletí používalo. „Je zajímavé, že všechny staré kultury používaly vějíř původně spíš jako odznak božství a královskou standardu panovníka, a teprve postupem staletí se z něj vyvinul módní doplněk. Ten vymizel z módy až ve 20. letech 20. století, kdy elegantní žena už v ruce častěji držela cigaretu a volant, než vějíř," doplnila kurátorka výstavy.

Přestože je tedy vějíř už dávno pasé, přitahuje dodnes ženy všeho věku. Na to pamatovali i ve výstavě, kde je pro návštěvnice připraven koutek s kostýmy z různých historických období a s řadou vějířů k vyzkoušení. Speciální vitrínu zde najdou ale i pánové. Nabízí raritky jako vějíř ukrytý v doutníku či vějíř filatelistický.

K výstavě jsou plánovány i prázdninové dílny s výrobou pevného vějíře s malbou na hedvábí pro starší děti a dospělé a s výrobou jednoduchého péřového vějíře pro menší tvořílky. Více informací najdete na webu muzea www.muzeum-zlin.cz.

Kontakt:
Ing. Silvie Lečíková
Vedoucí obchodního oddělení
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o.
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, Zlín
E-mail: silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz
Tel: 734 769 971

Petra Štrofová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
Tel: 736 505 513, e-mail: petra.strofova@14-15.cz

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.