3. 6. 2024

Zajímavosti z výstav přiblíží komentované prohlídky ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU

V červnu se návštěvníci 14|15 BAŤOVA INSTITUTU mohou těšit na hned několik komentovaných prohlídek aktuálních výstav v muzeu a galerii, ve kterých se dozví zajímavosti ze života a díla Reného Hábla a Pavla Tichoně nebo příběhy gumových hraček Baťa. Lidé mohou využít také možnost setkat se s autorem výstavy fotografií Cesty Franze Kafky na její vernisáži v knihovně.


Jako první se uskuteční 6. června od 16 hodin prohlídka výstavy Svět hraček Baťa v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně přímo s jejím autorem Michalem Widenským z pardubického Muzea technických hraček. Ten jako zapálený sběratel a restaurátor okomentuje jednotlivé exponáty a jejich často zajímavé osudy. Ve výstavě jsou s obrovským smyslem pro detail představeny mimo jiné i v dioramatech a scenériích z první republiky od baťovské prodejny přes skautský tábor až po vojenské manévry. Kolekci doplňují i kaučukové hračky z přelomu 19. a 20. století či produkce n.p. Fatra Napajedla. Součástí výstavy je dětský hrací koutek s retro hračkami z Fatry, kde se zabaví malí návštěvníci, zatímco velcí budou procházet výstavou.

Další komentovaná prohlídka se bude konat 11. června v 17 hodin v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně přímo s autorem výstavy Nikdo Nic Neví Pavlem Tichoněm. Jeho autorský přístup charakterizuje nespoutaná kreativita a volný pohyb mezi médii. Pavel Tichoň ve Zlíně, městě hrdém na úspěch firmy Baťa a cestovatelský odkaz Zikmunda a Hanzelky, otevírá téma kapitalismu a kulturního kolonialismu. Vychází při tom z fotografií, které pořídil autorův prastrýc, zaměstnanec firmy Baťa, při svých služebních pobytech v Africe, zejména v Súdanu.

O dva týdny později 25. června od 17 hodin pak představí život a dílo zlínského malíře a pedagoga Reného Hábla kurátor výstavy. Háblova malba, zprvu divoká a plná pestrobarevných, ostře vymezených tvarů, později vykrystalizovala v obrazech, které se použitím tenké obrysové linky a jednotného barevného podkladu přiblížily kresbě. Výstava si klade za cíl komplexně představit tvorbu autora, který patřil k nejvýraznějším představitelům české malby přelomu 20. a 21. století.

Perličky týkající se fotografií míst, které Kafka navštívíl po Evropě, se návštěvníci mohou dozvědět od autora výstavy Cesty Franze Kafky Jana Jindry na vernisáži 6. června v 18 hodin ve foyer Krajské knihovny Františka Bartoše ve 2. podlaží budovy 15. Fotografie zachycují autentická místa po celé Evropě, kam se Kafka vypravil na dovolenou nebo na služební cestu. Doplňují je texty novinářky a autorky projektu Cesty Franze Kafky Judity Matyášové, která zjistila, proč Kafka navštívil vybrané lokality a co o nich napsal v cestovních denících či korespondenci.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz, www.galeriezlin.cz, www.kfbz.cz .

Kontakt:
Alena Babicová
PR manažerka
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín
Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz
www.14-15.cz

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.