9. 1. 2025

Novou expozici krajské galerie mohou návštěvníci poznat blíže na komentovaných prohlídkách

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně připravila pro návštěvníky cyklus kurátorských komentovaných prohlídek nové expozice + - Zlín. Ta zahrnuje umění, architekturu i design a představuje především bohatou sbírku této instituce. První z komentovaných prohlídek pro veřejnost se uskuteční v úterý 14. ledna v 17 hodin. Kurátorka Pavlína Pyšná představí zájemcům jednu ze sekcí expozice, a to výtvarné umění.


Stěžejním tématem nové expozice je rozpor mezi tím, jak se Zlín a jeho okolí vnímá navenek a jak se naopak definuje uvnitř. Na jedné straně stojí výrazná stopa modernizace a průmyslového rozvoje, který zanechala firma Baťa v kontrastu s tradičním a sentimentálním pohledem spojeným s přírodou a venkovem.
„Expozice je rozdělena na dvě části, které symbolizují civilizační konflikt manifestující se ve vývoji Zlína. První z nich představuje racionální a pragmatický přístup, jaký město přijalo během rychlé modernizace. Druhá naopak reflektuje iracionální odezvu – lpění na tradicích a individuální svobodě. Název „+ - Zlín" je metaforickým vyjádřením pojmů, které vystihují tuto dynamiku i relativitu protikladů: racionalita versus emoce, typizace a jedinečnost, organizace oproti spontánnosti, masovost proti individualitě, změna v kontrastu s trvalostí, rychlost versus hloubka," představil expozici Václav Mílek, ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Pravá část expozice se zaměřuje na kulturní dějiny Zlína, a to včetně zlínských salonů z 30. a 40. let, architekturu města a průmyslový design. Mezi exponáty se nachází obrazy slavných umělců, jako jsou Bohumil Kubišta, Emil Filla, Jindřich Štyrský či Toyen, ale i díla méně známých tvůrců. Sekce architektury představuje modely ikonických staveb Zlína, které ukazují, jak se z malého venkovského městečka stalo centrum moderní architektury. Oddíl průmyslového designu se věnuje klíčovým osobnostem jako Vincenc Makovský, Zdeněk Kovář a František Crhák, a jejich vlivu na vývoj designu.

V levé části expozice si návštěvníci prohlédnou volné umění, přičemž jsou zde rozvíjena dvě hlavní témata. „První z nich se zabývá krajinou. Příroda je zobrazena nejen ve své syrové síle, ale také jako zrcadlo lidských zkušeností, odraz osobních vzpomínek a příběhů, jak je vnímali umělci od konce 19. století a napříč 20. stoletím. Druhá linie se zaměřuje na zobrazení lidského subjektu, a to od prvních modernistických pokusů až po současné pojetí. Tento přístup zkoumá nejen lidskou figuru, ale i hlubší vnímání reality, přičemž osciluje mezi realistickým zobrazením a absolutní imaginací, uvedla Pavlína Pyšná, kurátorka umění z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. Další zajímavosti se zájemci dozví na kurátorské prohlídce.

Krajská galerie zve veřejnost i na další připravované pravidelné prohlídky expozice. Už ve středu 19. února od 17 hodin se uskuteční prohlídka s odborným komentářem kurátora k sekci design a architektura.

Projekt nové expozice Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně byl spolufinancován Evropskou unií.

Více informací na www.galeriezlin.cz.

Kontakt:
Zuzana Bílá
Public Relations
tel: 733 162 977, e-mail: zuzana.bila@galeriezlin.cz
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Alena Babicová
PR manažerka
tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.