20. 1. 2025

Zlínské muzeum ožije masopustním veselím

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně zve návštěvníky na výstavu o novodobé podobě oslav konce masopustu v centru Zlína s názvem LEŠETÍNSKÝ FAŠANK. Výstava představí vývoj této akce od roku 2000, nejatraktivnější masky a kostýmy z předešlých ročníků. To vše doplní fotografie a videa, představeni budou hlavní organizátoři a aktéři fašanku. Výstava bude zahájena vernisáží 23. ledna v 17 hodin a bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 11. května.


Pro období mezi svátkem Tří králů a Popeleční středou, která zahajuje podle křesťanské tradice čtyřicetidenní půst před Velikonocemi, se vžilo označení fašank, masopust nebo ostatky. V předkřesťanské tradici v tomto čase Slované slavili konec zimy a společně se těšili na nový hospodářský rok. Do lidového prostředí se tento svátek rozšířil v 19. století. Někde přetrval až dodnes bez přerušení, jinde dochází k jeho oživení v posledních dekádách. Jedním z takových míst je i zlínská čtvrt Lešetín.
„Lešetínský fašank se stal od svého obnovení stabilní součástí zlínské kultury a komunity a těší se vzrůstající oblibě nejen u Zlíňanů, ale i u příznivců z různých koutů republiky," říká etnografka muzea a kurátorka výstavy Jana Koštuříková. „Pestrobarevné a často bizarní masky v srdci krajského města připomínají masopustní obchůzky, které Zlín zažíval v tradiční podobě někdy před více než sto padesáti lety. Bujará a až živelná atmosféra plná hudby a zpěvu se tu mísí s vůní regionálních specialit, přičemž srdcem je lešetínská hospůdka U Kovárny."

Lešetínský fašank, za jehož obnovou stojí spolek LešetínZlín, patří mezi nejstarší novodobé městské masopustní veselice svého druhu na Moravě. Nese v sobě spojení tradičních prvků s moderním pojetím zábavy, přičemž základní forma masopustní obchůzky zůstává zachována. Kromě průvodu masek je jeho součástí ochutnávka regionálních specialit, vystoupení folklorních souborů a kapel, zabijačkové hody, program pro děti. Vyvrcholením je pochovávání basy, symbolizující konec masopustního veselí a začátek půstu.

„Výstava nabízí retrospektivní pohled na uplynulých čtyřiadvacet let fašanku. Představí nejen výběr těch nejoriginálnějších masek, kostýmů, trojrozměrných objektů a rekvizit z jednotlivých ročníků fašanku, ale také dobové dokumenty a záznamy či historické fotografie," doplnila Jana Koštuříková. Výstava vznikla ve spolupráci s místním Spolkem LešetínZlín a hospůdkou U Kovárny. Vystavené trojrozměrné exponáty a fotografie zapůjčili také jednotliví aktéři obchůzky.

Jak je v muzeu zvyklem, dětem výstavu přiblíží i doprovodný program. Tentokrát to bude dílna s názvem „Maškary jdou", kde si budou moci vyrobit vlastní masopustní masku. Dílna se uskuteční se uskuteční 1. a 27. února v čase 10.00-12.00 a 14.00-16.00.

Velcí i malí pak mohou nasát atmosféru lešetínského fašanku naživo, a to na již XXV. ročníku, který se uskuteční 15. 2. 2025.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz.

Kontakt:
Ing. Silvie Lečíková
vedoucí obchodního oddělení
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Vavrečkova 7040, Zlín
Tel. 734 769 971, e-mail silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz

Ing. Alena Babicová
PR manažerka
Tel: 736 505 513,
e-mail: alena.babicova@14-15.cz
14|15 Baťův institut, příspěvková organizace
14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.