25. 4. 2025
Ve zlínské expozici Princip Baťa začíná výstava Cesta / Stopy příběhů. Děti prchající před válkou na Ukrajině vyprávějí své osudy

Měly jen několik minut na to, aby si sbalily to nejnutnější a opustily své domovy. Výstava Cesta / Stopy příběhů, která bude zahájena 29. dubna 2025 v 16 hodin v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, přibližuje prostřednictvím 26 párů autentických botiček a úryvků vyprávění příběhy ukrajinských dětí prchajících před válkou. Za touto jedinečnou expozicí, která chce hlavně Čechům přiblížit osudy dětí ukrajinských uprchlíků, stojí spolek Slovo 21 a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
„Expozici už několik let využíváme také jako výstavní prostor," říká Silvie Lečíková z obchodního oddělení muzea. „Vybíráme témata, která mají hlubší rozměr a nabízí návštěvníkům výrazný kontrast k obsahu expozice. V této výstavě se unikátně prolíná téma bot, které ke Zlínu a Baťovi jednoznačně patří, se syrovými příběhy, které by nechtěl zažít nikdo z nás."
Hlavním motivem expozice je 26 párů botiček, ve kterých děti do Česka přijely. Každý pár je doplněn textem s přepisem autentického dětského vyprávění. Dětské botičky symbolizují cestu za novým domovem a připomínají těžkosti a výzvy, kterým děti i jejich rodiny musely čelit. Součástí vernisáže bude navíc projekce krátkého filmu, ve kterém autorky – ukrajinské studentky UMPRUM Anna Solianyk a Iryna Babanina do projektu přinášejí svou vlastní osobní zkušenosti s odchodem z domova a adaptací v cizím prostředí.
Ve zlínském muzeu bude možné výstavu navštívit od 29. dubna do 2. června 2025. Muzeum sídlící ve 14|15 Baťově institutu zároveň nebude jediné místo, kde se výstava Cesta / Stopy příběhů v roce 2025 objeví. Její první štace proběhla už začátkem ledna v Praze. Po Zlíně pak bude během léta následovat Brno a na podzim výstava zakončí svou vlastní cestu v Teplicích, přičemž v každém městě expozici připravuje jiný kurátor.
Výstava je součástí projektu organizace Slovo 21 s názvem Nejsme si cizí, jehož cílem je sbližovat cizince a většinovou společnost prostřednictvím objektivních a nestranných informací. „Je pro nás strašně důležité, aby česká společnost měla možnost poznat, jací uprchlíci jsou, jak se jim tady žije a co nás spojuje. Pak bude mnohem snazší překlenout propast plnou stereotypů, která vzniká právě z toho, že se navzájem neznáme," vysvětluje ředitelka Slova 21 Jelena Silajdžić.
Na zlínské expozici se organizačně podílí taktéž nezisková organizace Hometown, která od začátku ruské agrese na Ukrajině v roce 2022 ve Zlíně pomáhá ukrajinským uprchlíkům.
Výstava je spolufinancována Evropskou unií z prostředků Azylového, migračního a integračního fondu (AMIF).
Kontaktní osoba:
Marie-Anna Růžičková
732 268 201
marie.ruzickova@slovo21.cz